במאמר זה נבין ונלמד באופן כללי מהו גנרטור.

מה זה גנרטור?

גנרטור זה בעצם מנוע שמיצר אנרגיית חשמל וישנם כל מיני הספקים בכל מיני גדלים של גנרטורים.

שלחון בדרום שיווק והפצה גנרטורים

מי משתמש בדרך כלל בגנרטורים?

כל מיני אנשים אשר צריכים מקור אנרגיה חשמל חיצוני (נייד) בתי מגורים, מוסדות ציבור, השכרת אירועים, פסטיבלים, מסיבות טבע מסיבות ימי הולדת מסיבות חוף ובעיקר אירועי חוץ.

איזה סוגי גנרטורים קיימים ?

ישנם המון סוגים של גנרטורים של כל מיני חברות, הגנרטורים מתחלקים לכמה קטגוריות : גנרטורים פתוחים וגנרטורים סוגרים הנקראים (מושתקים) כוללים חופה אקוסטית שמפחיתה למינימום את עוצמת הרעש שלו ואגב כך גם מגנה עליו מפני גשם, הגנרטורים המושתקים יקרים באופן משמעותי מהגנרטורים הרגילים והמוכרים.

סוגי מנועים ותדלוק הגנרטורים:

לבו של הגנרטור הוא מנוע מכאני המופעל בדלק, ישנם מנועים של שתי פעימות, האופייניים לגנרטורים קטנים ובעלי הספק נמוך ומנועי 4 פעימות המותקנים בגנרטורים גדולים יותר. מנוע 4 פעימות חזק ואיכותי ממנוע 2 פעימות, ועל פי רוב כוללים מייצב מתח (AVR). תפקידו של מייצב מתח הוא להגן על המכשירים מפני שינויי מתח ומומלץ מאוד לרכוש גנרטור עם מייצב. הדבר חשוב בעיקר במכשירים המצוידים במנוע חשמלי וכאלה הרגישים לשינויי מתח, כמו מקרר, מגבר, כלי עבודה חשמליים וכדומה. מומלץ מאוד לבחור גנרטור עם מייצב, אלא אם הוא מיועד לספק מתח למכשירים כמו מאוורר, תנור חימום ותאורה.

סוג הדלק בגנרטורים יכול להיות בנזין, דיזל או גז, בגנרטורים קטנים 2פעימות כ-1500-1000 ואט המנוע ניזון מתמהיל של דלק ושמן ביחד. בנזין עדיף על פני דיזל, אבל אם יש לכם במרפסת הבית חיבור לגז הביתי, שמיועד במקורו לגריל גז (מנגל) – יתאים לכם גנרטור שפועל על גז ביתי, דבר שיהפוך את השימוש בגנרטור לנוח יותר, ויחסוך לכם את הטרחה שבמילוי דלק.

איך בוחרים את הגנרטור המתאים לצרכים שלנו?

חשיבותם של גנרטורים היא אספקת חשמל תקינה ורלוונטית מאוד, בעיקר כאשר מדובר במקומות אשר דורשים אספקת חשמל תמידית, לצרכים מהותיים מאוד. מקומות מעין אלו חייבים לדאוג לעצמם לאלטרנטיבה איכותית לסיפוק חשמל בדרך אחרת, בכל עת של תקלה או בעיה כלשהי הכרוכות באספקת החשמל התקינה בדרך הרגילה והשגרתית. גנרטורים מהווים את הדבר הטוב ביותר, עבור אספקת החשמל שלא בדרך הרגילה, לכל מקום הדורש אותו באופן מהותי, בעת הצורך.

לדוגמא : אם אני צריך חשמל בשביל טיול בשטח ללא חשמל אז אני מתחיל לחשב כמה וואט אני צריך לקבל מהגנרטור, נגיד ששני רמקולים שמיצרים ביחד 1000 וואט ומיקסר של 50 וואט + פרוזקטור של 500 וואט אז אני יקח גנראטור של 2500 וואט כדי לקחת טווח מרחק סביר מעומס על הגנראטור הטווח הסביר נע בערך בין 400 וואט ל 500 וואט ספר מההספק של הגנרטור אז אתם בטח שואלים למה לי גנרטור 2500 וואט זה בגלל שגנרטורים קטנים יותר בדרך כלל אין מייצב מתח.

מה זה מייצב מתח? ולמה זה טוב?

מייצב מתח מזהה כמה כל מכשיר חשמל שתחברו אל הגנרטור צורך ואו מפצל בין הוואט שמייצר הגנרטור כך שהגנרטור לא ישלח יותר וואט אל המכשיר ויגרום לשריפתו.

איזה סוגי מנועים יש בקניית גנרטורים?

ישנם שני סוגים של מנועים אחד מנחושת והשני מאלומיניום מה מבינהם אתם שאולים יותר טוב ?המנוע שעשיו מנחושת הרבה יותר טוב כי ניתן להמיס את המתכת שלו בטמפרטורה גבוהה יותר משמעותית ומאשר מנוע האלומיניום, לכן הוא אמיד יותר ואמין יותר וטוב יותר.

גנרטור קטן לכל פעולה:

גנרטור קטן הוא כל גנרטור עם הספק חשמלי של עד 3KVA (קילו ואט אמפר). הגנרטורים הקטנים הנפוצים ביותר הם בתווך של 0.6-2.5KVA והם מספיקים להפעלה של מסיבה קטנה- כמה נורות, ומערכת הגברה של קולנוע ביתי ומחשב.

לחלופין, גנרטור קטן יפעיל בעצמו מתקנן חשמלי סטנדרטיים- מקרר, מכונת שערות סבתא, מכונת פופקורן או תאורה חזקה יותר (במידה וכל הכוח של הגנרטור יעבור לתאורה). גנרטור קטן הוא קטן גם מבחינת ההספק וגם מבחינה פיזית.

מבנה של גנרטור קטן:

הגנרטורים הקטנים והחדישים לא עולים בגודלם על מזוודת טיולים סטנדרטית. גנרטור קטן נראה כמו טרולי (מזוודה נגררת כמו של הטייסים והדיילות) והגימור של הגנרטורים הקטנים מעוצב להפליא – הם סגורים במעטפת פלסטיק קשיח.

לפיכך הם נוחים להובלה – מעטפת הפלסטיק סופגת את רעש המנוע של הגנרטור וכך גם הפעולה שקטה. שקט הפעולה מאפשר לכם למקם את הגנרטור הקטן צמוד למוצר החשמלי מבלי לסבול מהרעש המטרטר והמציק.

יתרונות של גנרטור קטן:

מחיר זול גנרטור קטן נע סביב אלף שקלים. ניתן למצוא אות באתרים אשר מציעים גנרטורים למכירה וניתן כמובן גם לרכוש אותו בחנויות "עשה זאת בעצמך".

משקל קל – גנרטורים קטנים אומנם לא קלים לחלוטין ולא תוכלו להרים אותם לבד למרחק רב, אבל אין ספק כי המשקל הקל יחסית יקל על מלאכת הניוד שלו.

גודל קטן – נכנס לכל רכב, לא תופס מקום רב באחסון.

קל לתפעול – יצרני הגנרטורים הבינו שקהל היעד לגנרטורים הקטנים הם לקוחות פרטיים. לכן הם פישטו את מערכת ההפעלה ועשו אותה נוחה, קלה וגם עמידה ביותר למקרים בהם מחפשים אחר השכרת גנרטורים, לפיתרון הזמני המהיר ביותר.

חסרונות של גנרטור קטן:

גנרטורים קטנים לא מסוגלים לתת עבודה רציפה לאורך זמן. הם נחלשים לאחר שימוש ממושך וקשה לסמוך עליהם שיחזיקו לכל משך האירוע או העבודה. חיסרון אחרון הוא שקשה להשיג גנרטורים קטנים להשכרה. חברות ההשכרה כמעט ולא עובדות עם גנרטורים קטנים בגלל הסיבות שהזכרנו.